چگونه باید تصمیم گرفت؟

چگونه باید تصمیم گرفت؟

مدل تصمیم‌گیری فرآیندی است که برای هدایت تیم‌ها برای تصمیم‌گیری که می‌تواند به نفع شرکت‌ها باشد، استفاده می‌شود. هر مدل از روش های مختلفی برای کمک به تجزیه و تحلیل و غلبه بر چالش استفاده می کند. مدل ها راه های مختلفی را برای فکر کردن در مورد یک مشکل و شناسایی راه حل های بالقوه ارائه می دهند که برای افرادی با سبک های یادگیری متفاوت یا محدودیت های زمانی مفید است.

مدل تصمیم گیری روشی که یک تیم برای تصمیم گیری استفاده می کند را توصیف می کند. دانستن اینکه چگونه یک تصمیم خاص گرفته می‌شود، می‌تواند به تیم کمک کند تا برنامه‌های جلسات خود را به طور مؤثرتری برنامه‌ریزی کند و منجر به روند تیمی مشارکتی‌تر شود.

مهمتر از همه، درک چگونگی تصمیم گیری به ایجاد پشتیبانی برای تصمیم نهایی و تعهد فعال به اجرای آن تصمیم کمک می کند. از آنجایی که تیم‌های مؤثر در جهت مشارکت کامل هر عضو کار می‌کنند، تیم‌ها اغلب از نسخه‌ای از مدل تصمیم‌گیری اجماع استفاده می‌کنند. این مدل تصمیم گیری در صورت استفاده مناسب می تواند کیفیت تصمیمات یک تیم را به حداکثر برساند.

چرا مدل های تصمیم گیری مهم هستند؟

مدل‌های تصمیم‌گیری می‌توانند به تیم‌ها کمک کنند تا فرآیندهای تصمیم‌گیری خود را ساده‌تر کرده و به طور مؤثرتری همکاری کنند. مدل‌ها گام‌های مفیدی را برای تیم‌ها ارائه می‌کنند تا راه‌حل‌ها یی ایجاد کنند و فرآیندهای خود را به وضوح برای سایر اعضای تیم توصیف کنند. وقتی همه اعضای یک تیم مدل تصمیم گیری مورد استفاده را درک کنند، می توانند به راحتی در فرآیند تفکر برای یک راه حل متعادل و موفق سهیم باشند.

نمونه هایی از مدل های تصمیم گیری

برای کمک به درک زمان استفاده از برخی مدل‌های رایج تصمیم‌گیری، تعاریف و مراحل زیر را بررسی می کنیم:

مدل تصمیم گیری منطقی

مدل تصمیم گیری منطقی بر استفاده از مراحل منطقی برای رسیدن به بهترین راه حل ممکن تمرکز دارد. این مدل اغلب شامل تجزیه و تحلیل چندین راه حل به طور همزمان برای انتخاب راه حلی است که بهترین کیفیت را ارائه می دهد. تیم‌ها معمولاً زمانی از مدل تصمیم‌گیری منطقی استفاده می‌کنند که زمانی برای جلسات و تحقیق دارند، که به آنها امکان می‌دهد فهرستی از راه‌حل‌های بالقوه ایجاد کنند و در مورد جوانب مثبت و منفی هر کدام بحث کنند. در اینجا مراحلی وجود دارد که ممکن است هنگام استفاده از یک مدل تصمیم گیری منطقی دنبال کنید:

هدف یا مانع خود را مشخص کنید: ابتدا باید هدف یا مانعی را که می خواهید به آن برسید یا بر آن غلبه کنید، تعریف کنید. تعریف این  موضوع به شما کمک می کند تا بفهمید راه حل شما دقیقاً چه نتیجه ای باید داشته باشد.

اطلاعات مربوطه را تعیین کنید: برای این مرحله، تفویض وظایف تحقیقاتی به تیم خود یا طوفان فکری در طول جلسه تیم را در نظر بگیرید. مشخص کنید که چه اطلاعاتی در مورد هدف یا مانع شما برای یافتن راه حل مرتبط است.

ایجاد لیستی از گزینه ها: با استفاده از اطلاعات مربوطه، تیم شما می تواند لیستی از گزینه های بالقوه برای راه حل ها ایجاد کند. سعی کنید گزینه های خود را با شواهدی مبنی بر اینکه چرا آنها می توانند به هدف شما دست یابند یا بر مانع شما غلبه کنند، پشتیبانی کنید.

گزینه ها را بر اساس ارزششان مرتب کنید: پس از ایجاد لیستی از گزینه ها، آنها را بر اساس احتمال موفقیت مرتب کنید. گزینه هایی که شانس موفقیت بیشتری دارند نیز ارزش بیشتری دارند، در حالی که گزینه هایی با شواهد کم ممکن است ارزش کمتری داشته باشند.

بهترین گزینه را انتخاب کنید: ارزش هر گزینه و اینکه چگونه می تواند به موفقیت شرکت شما کمک کند را در نظر بگیرید. با تیم خود، با استفاده از اطلاعاتی که جمع آوری کرده اید، درباره بهترین گزینه برای راه حل به توافق برسید.

تصمیم خود را نهایی کنید و اقدام کنید: هنگامی که تیم شما در مورد بهترین راه حل تصمیم گرفت، به وضوح تعهد خود را به راه حل بیان کنید و از اعضای تیم بپرسید که آیا نگرانی هایی دارند یا خیر. پس از این می توانید راه حل خود را در شرکت خود پیاده سازی کنید.

مدل تصمیم گیری شهودی

به جای استدلال منطقی، مدل تصمیم گیری شهودی از احساسات و غریزه برای تصمیم گیری استفاده می کند. اغلب، رهبران یا مدیران تیم زمانی که زمان زیادی برای تحقیق یا برنامه ریزی ندارند، از این مدل برای تصمیم گیری سریع استفاده می کنند. فرآیند یک تصمیم شهودی ساختار کمتری دارد و ممکن است از دانش قبلی در مورد اهداف یا موانع مشابه برای تعیین راه حل مفید استفاده کند.

مدل تصمیم گیری با شناسایی اولیه

مدل تصمیم گیری مبتنی بر شناسایی، که توسط گری آ. کلاین در کتاب منابع قدرت ایجاد شده است، از تفکر سریع و تجربه قبلی برای تصمیم گیری، اغلب در محیط های سریع، استفاده می کند. رهبران تیم ممکن است از این مدل برای ارزیابی اصول اولیه یک موقعیت و ایجاد یک راه حل بالقوه استفاده کنند و سپس در مورد راه حل فکر کنند تا تعیین کنند که آیا قابل استفاده است یا خیر. این ممکن است به شما نیاز داشته باشد که تجربه زیادی در مورد هدف یا مانع برای ایجاد یک راه حل مناسب داشته باشید.

مدل تصمیم گیری خلاقانه

مدل تصمیم خلاق از ایده های اصلی برای ایجاد راه حل های نوآورانه استفاده می کند که به اهداف دست می یابد یا بر موانع غلبه می کند. این شامل تفکر در مورد یک موقعیت و ابداع راه حل بدون ارجاع به موقعیت های مشابه است. اغلب، می‌توانید از این مدل برای موقعیت‌هایی استفاده کنید که قبلاً تجربه نکرده‌اید، مانند پروژه‌های جدید یا مشکلات تولید. استفاده از مدل تصمیم گیری خلاق معمولاً نیازمند تفکر انعطاف پذیر برای ایجاد راه حل های موفق و منحصر به فرد است.

راه های ارتباط با ما

  • جهت دریافت مطالعه نکات بیشتر می توانید از پیج اینستاگرام کلینیک نیز دیدن فرمایید.
  • جهت دریافت وقت مشاوره با شماره 65221199 نیز می توانید در ارتباط باشید.
  • همچنین می توانید نسبت به دریافت وقت مشاوره از طریق سایت نیز از طریق اینجا اقدام نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *