مدیریت کیفیت جامع TQM چیست ؟

تعریف اصلی مدیریت کیفیت جامع (TQM)

مدیریت کیفیت جامع TQM  چیست ؟TQM یک رویکرد مدیریتی برای موفقیت بلندمدت از طریق رضایت مشتری را توصیف می کند. در یک تلاش TQM، همه اعضای یک سازمان در بهبود فرآیندها، محصولات، خدمات و فرهنگی که در آن کار می کنند مشارکت می کنند.

مدیریت کیفیت جامع رویکردی جامع و ساختاریافته برای مدیریت سازمانی است که از طریق استفاده از اصلاحات موثر در پاسخ به بازخورد مستمر و از طریق استفاده مؤثر از آنها به منظور ارائه بهترین ارزش برای مشتری و در عین حال دستیابی به اهداف بلند مدت، به بهترین کیفیت محصولات و خدمات دست می یابد.

ریشه‌های مدیریت کیفیت جامع (TQM) به آموزه‌های دراکر، جوران، دمینگ، ایشیکاوا، کراسبی، فیگنباوم و افراد بی‌شماری دیگر برمی‌گردد که مطالعه، تمرین و تلاش کرده‌اند تا فرآیند مدیریت سازمانی را اصلاح کنند. TQM مجموعه ای از اصول، تکنیک ها، فرآیندها و بهترین شیوه هاست که در طول زمان اثربخشی آنها ثابت شده است.اکثر سازمان ها در سطح جهانی اکثریت رفتارهایی را نشان می دهند که معمولاً با TQM شناسایی می شوند.

عناصر اولیه TQM

TQM را می توان به عنوان یک سیستم مدیریت برای یک سازمان متمرکز بر مشتری خلاصه کرد که همه کارکنان را در بهبود مستمر مشارکت می دهد. از استراتژی، داده ها و ارتباطات موثر برای ادغام نظم و انضباط کیفیت در فرهنگ و فعالیت های سازمان استفاده می کند. بسیاری از این مفاهیم در سیستم های مدیریت کیفیت مدرن، جانشین TQM وجود دارد.

در اینجا 8 اصل مدیریت کیفیت جامع آورده شده است:

مشتری مداری

مشتری در نهایت سطح کیفیت را تعیین می کند. مهم نیست که یک سازمان برای تقویت بهبود کیفیت چه کاری انجام می دهد – آموزش کارکنان، ادغام کیفیت در فرآیند طراحی، یا ارتقاء رایانه یا نرم افزار – مشتری تعیین می کند که آیا تلاش ها ارزشمند بوده اند یا خیر.

مشارکت کل کارکنان

همه کارکنان در کار برای رسیدن به اهداف مشترک مشارکت می کنند. تعهد کل کارکنان تنها پس از بیرون رانده شدن ترس از محل کار، زمانی که توانمندسازی رخ داده است و زمانی که مدیریت محیط مناسب را فراهم کرده است، بدست می آید.

سیستم های کاری با کارایی بالا، تلاش های بهبود مستمر را با عملیات عادی کسب و کار ادغام می کنند. تیم های کاری خود مدیریت یکی از اشکال توانمندسازی است.

فرآیند محور

بخش اساسی TQM تمرکز بر تفکر فرآیندی است. فرآیند مجموعه ای از مراحل است که ورودی ها را از تامین کنندگان (داخلی یا خارجی) می گیرد و آنها را به خروجی هایی تبدیل می کند که به مشتریان (داخلی یا خارجی) تحویل داده می شوند.

مراحل مورد نیاز برای انجام فرآیند تعریف می‌شوند و معیارهای عملکرد به‌منظور تشخیص تغییرات غیرمنتظره به‌طور مداوم نظارت می‌شوند.

سیستم یکپارچه

اگرچه یک سازمان ممکن است از بسیاری از تخصص های عملکردی مختلف تشکیل شده باشد که اغلب در بخش هایی با ساختار عمودی سازماندهی شده اند، اما این فرآیندهای افقی هستند که این عملکردها را به هم متصل می کنند که تمرکز TQM است.

رویکرد استراتژیک و سیستماتیک

بخش مهمی از مدیریت کیفیت، رویکرد استراتژیک و سیستماتیک برای دستیابی به چشم‌انداز، مأموریت و اهداف سازمان است. این فرآیند که برنامه ریزی استراتژیک یا مدیریت استراتژیک نامیده می شود، شامل تدوین یک برنامه استراتژیک است که کیفیت را به عنوان یک جزء اصلی یکپارچه می کند.

بهبود مستمر

جنبه بزرگ TQM بهبود مستمر فرآیند است. بهبود مستمر سازمان را به سمت تحلیلی و خلاقیت در یافتن راه‌هایی برای رقابتی‌تر و مؤثرتر در برآوردن انتظارات ذینفعان سوق می‌دهد.

تصمیم گیری مبتنی بر واقعیت

به منظور آگاهی از عملکرد یک سازمان، داده های مربوط به معیارهای عملکرد ضروری است .TQM مستلزم آن است که یک سازمان به طور مستمر داده ها را جمع آوری و تجزیه و تحلیل کند تا دقت تصمیم گیری را بهبود بخشد، به اجماع دست یابد و امکان پیش بینی بر اساس تاریخ گذشته را فراهم کند.

ارتباطات

در زمان تغییرات سازمانی و همچنین بخشی از عملیات روزمره، ارتباطات موثر نقش زیادی در حفظ روحیه و ایجاد انگیزه در کارکنان در تمام سطوح ایفا می کند. ارتباطات شامل استراتژی ها، روش ها و به موقع بودن است.

راه های ارتباط با ما

  • جهت دریافت مطالعه نکات بیشتر می توانید از پیج اینستاگرام کلینیک نیز دیدن فرمایید.
  • جهت دریافت وقت مشاوره با شماره 65221199 نیز می توانید در ارتباط باشید.
  • همچنین می توانید نسبت به دریافت وقت مشاوره از طریق سایت نیز از طریق اینجا اقدام نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *