تفاوت مديران و كاركنان از چهار بعد فرهنگ ملی

تفاوت مديران و كاركنان از چهار بعد فرهنگ ملی

چهار بعد فرهنگ ملی هافستد

در دهه 1970، گیرت هافستد به تفاوت‌های فرهنگی ملی  بین کارکنان IBM که در 64 کشور مشغول به کار بودند، نگاه کرد. نتیجه تحقیقات او منجر به شناسایی  تفاوت مديران و كاركنان از چهار بعد فرهنگ ملی  شد.چهار بعد اصلی تفاوت فرهنگی که توسط هافستد شناسایی شد عبارتند از: اختلاف قدرت، فردگرایی در مقایسه با جمع گرایی، مرد سالاری در مقابل زن سالاری و  اجتناب ازپدیده عدم اطمینان. در ادامه به هر یک از این موارد به ترتیب نگاه خواهیم کرد.

۱-اختلاف قدرت

جامعه اي كه در آن اختلاف قدرت و ثروت زياد است(مانند هند)، كاركنان تفاوت قدرت در سازمان را مي پذيرند و در اين سازمان ها كاركنان براي مقامات بالاي شركت احترام زيادي قائل هستند. این موضوع به درجه نابرابری که بین افراد دارای قدرت و بدون قدرت وجود دارد – و پذیرفته شده است – اشاره دارد.شاخص فاصله قدرت به معنای میزانی است که اعضای کمتر قدرتمند سازمان ها آن را می پذیرند که قدرت به طور مساوی توزیع نشده است. اساساً نابرابری را اندازه‌گیری می‌کند و آنهایی که قدرت کمتری دارند چقدر این را می‌پذیرند.

نمره بالاتر در شاخص هافستد نشان دهنده پذیرش روابط نابرابر قدرت بیشتر است.

۲- فردگرایی در مقابل جمع گرایی

جمع گرایی به میزان ادغام افراد در گروه ها اشاره دارد. مقصود از جمع گرايي  يك چارچوب اجتماعي محكم است كه افراد انتظار دارند ساير كساني كه در اين گروه قرار دارند به آنان توجه كنند. در یک جامعه جمع گرا، مردم بخشی از یک گروه منسجم قوی هستند که در ازای وفاداری بی چون و چرای آنها از آنها محافظت می کند. فرد گرايي به معنای وجود يك چارچوب اجتماعي نه چندان منسجم است كه افراد بيشتر به منافع خود و افراد نزديك خانوادگي توجه مي كنند. در یک جامعه فردگرا، روابط بین افراد سست خواهد شد و از مردم انتظار می رود که مراقب خود و خانواده نزدیک خود باشند.

نمره بالاتر در شاخص هافستد نشان دهنده جامعه فردگراتر است.

۳- مرد سالاری در مقابل زن سالاری

این بعد به توزیع نقش ها بین جنسیت ها اشاره دارد. ارزش های مردانه قاطعانه و رقابتی به نظر می رسد، در حالی که ارزش های زنانه با فروتنی، مراقبت و زنانه بودن مرتبط است. هاف استد مدعي است كه توزيع کردن فعاليت ها به صورتی می باشد كه مردان مشاغلي را بر عهده مي گردند كه بتوانند بهتر ابراز وجود نمايند و به زنان پست هايي  داده می شودكه جنبه خدماتي دارد.

نمره بالا در شاخص هافستد نشان‌دهنده جامعه‌ای با نقش‌های واضح‌تر برای مردان و زنان است.

۴-شاخص اجتناب ازپدیده عدم اطمینان

ما در دنيايي نامطمئن، توام با آينده اي مبهم زندگي مي كنيم. جوامع مختلف در برابر پديده عدم اطمينان به روشهاي متفاوت از خود واكنش نشان مي دهند.فرهنگ‌های پرهیز از عدم اطمینان سعی می‌کنند شانس موقعیت‌های جدید، شگفت‌انگیز و متفاوت را به حداقل برسانند. آنها دوست دارند  قوانینی داشته باشند و به تدابیر ایمنی و امنیتی تکیه کنند.

در کشورهایی با اجتناب از عدم اطمینان پایین، جامعه در برابر ابهام و جستجوی حقیقت تحمل بیشتری دارد. افراد به احتمال زیاد برنامه ریزی شده اند تا در موقعیت های نامشخص احساس آرامش کنند.جامعه اي كه از نظر اجتناب از پديده عدم اطمينان در سطح بالايي قرار دارد، دچار اضطراب شدید مي شود كه به موجب آن به راه هايي متوسل مي شوند كه بتوانند خطر و عدم اطمينان را به پايين ترين سطح ممكن برسانند، كه در نتيجه قوانين و مقررات رسمي درسازمان ها ايجاد مي شود.

نمره بالا در شاخص هافستد نشان دهنده جامعه ای است که در آن مردم از رویدادهای غیرقابل پیش بینی اجتناب می کنند.

راه های ارتباط با ما

  • جهت دریافت مطالعه نکات بیشتر می توانید از پیج اینستاگرام کلینیک نیز دیدن فرمایید.
  • جهت دریافت وقت مشاوره با شماره 65221199 نیز می توانید در ارتباط باشید.
  • همچنین می توانید نسبت به دریافت وقت مشاوره از طریق سایت نیز از طریق اینجا اقدام نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *